Haberler & Duyurular

BUVAKIF Mütevelli Heyeti Üçüncü Olağan Toplantısı Gerçekleşti

BUVAKIF Mütevelli Heyeti Üçüncü Olağan Toplantısı Gerçekleşti

Boğaziçi Üniversitesi Geliştirme Vakfı (BUVAKIF) Mütevelli Heyeti 3. Olağan Toplantısı için Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonunda bir araya geldi.

Toplantıda Vakıf Mütevelli Heyetinden 35 kişi hazır bulundu.

Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda BUVAKIF’ın mütevelli heyetine 4 yeni üye eklenerek mütevelli heyeti üye sayısı 60’a yükseltildi, yönetim kurulunca hazırlanan bütçe ve çalışma raporları kontrol edilerek oy birliği ile onaylandı. Ayrıca BUVAKIF’ın kısa ve uzun vadeli faaliyet planlarının gözden geçirildi. 

Toplantı açılış konuşmasında Üniversite Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Naci “Vakfın bütün amaç ve çabalarının hâlihazırda dünyadaki akademik sıralamalarda Boğaziçi Üniversitesi’nin hak ettiği yere getirilmesi için olduğunu, Boğaziçi Üniversitesinin dünyada bir mücevher gibi parlamayı hak ettiğini ve BUVAKIF çalışmalarının da tamamen buna hasredildiğini” belirtti.

BUVAKIF Mütevelli Heyet Başkanı Mehmet Altunkılıç ise konuşmasında “İnsanlığın akademik, ekonomik yahut sosyal yeteneklerinin ve kıymetlerinin tek başlarına bir anlam ifade etmediğini ve Peygamberimizin de (S.A.V.)  20 yaşlarında Mekke’de Hilfü’l-Fudûl (Erdemliler Topluluğu) isimli birliğe üye olduğunu ve kendisinin yapmış olduğu ve halihazırda devam ettirdiği BUVAKIF Mütevelli Heyet, Başkanlığının da temel motivasyon kaynağının erdemliler ile bir arada olmak olduğunu” kaydetti.

Akabinde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan “İnsan ve kaynak potansiyelleri tek başlarına bir anlam ifade etmeyeceğinden Boğaziçi Üniversitesi Geliştirme Vakfı bu birlikteliği sağlama hususundaki işlevinin çok önemli olduğu” değerlendirmesinde bulundu.

2023-2024 bütçe, YMM ve Bağımsız Denetim Raporlarını sunan Vakıf Muhasibi Semih Yener  Geçtiğimiz yıl şartlı bağış kapsamında gayrimenkullerin edinimi, yurt inşaatlarında kullanılmak üzere alınan bağışlar ve Vakfın bütçe raporlarını sundu. 

Ardından, Vakıf Başkan Yardımcısı Fehim Paluluoğlu, Vakfın Üniversitemiz adına en büyük kazanımının tüm işlerin yapılmasına vesile olan mütevelli heyetimizin mevcut birlikteliği olduğunu ifade etmesinin ardından, Vakfımıza Vergi Muafiyeti statüsünün verilmesi, gelir getirici gayrimenkullerin kazanımı, Etiler’de yurt arazileri edinilmesi ve yurt inşaatlarının tamamlanması gibi büyük adımlara değinen Paluluoğlu, sürece katkılarından ötürü Mütevelli Heyeti ve Üniversite yönetimine teşekkür etti. 

Vakıf Müdürü Kerem Baha Apuhan, Vakfın Faaliyet Raporunu sunduğu konuşmasında Üniversitemiz bünyesinde Gereksinim Bursları ve Üniversite Destekleri kapsamında yapılan katkıların yanı sıra “Hisar Alumni Hall” ve “Boğaziçi Student Center” projelerinin hayata geçirilmesi ve Vakfın kurumsal stratejik planını Mütevelli Heyetine sundu. 

Mustafa Metin Başbay ise Vakfın akademik çalışmalarını, tez teşvik mekanizmasını ve Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’nin gelişimini anlattığı sunumda yayınevinin katıldığı Boğaziçi Tanıtım Günleri ve TÜYAP Kitap Fuarında elde ettiği başarıları Mütevelli Heyeti ile paylaştı.

Toplantı, Akif Fidanoğlu’nun Vakfın Kız ve Erkek Yurdu inşaatlarının son durumunu ele aldığı ve teknik durumlarını paylaştığı sunumu ile son buldu. 

Konuşmaların ardından gündemdeki konular görüşülüp oylanarak toplantı devam etti. Mütevelli Heyet Başkanı Mehmet Altunkılıç, Mütevelli Heyeti Başkanlığı vazifesini Mehmet Yalçıntaş’a devretti. 

Toplantı, Mütevelli Heyeti Üyelerimizin dilek ve temennilerinin ardından Divan Başkanı Melikşah Utku’nun kapanış hitabı ile son buldu.

26 Kasım 2023, 15.37