Haberler & Duyurular

BUVAKIF Mütevelli Heyeti İlk Buluşmasını Gerçekleştirdi

BUVAKIF Mütevelli Heyeti İlk Buluşmasını Gerçekleştirdi

2022 Ocak ayında kurulan Boğaziçi Üniversitesi Geliştirme Vakfı (BUVAKIF) mütevelli heyeti üyeleri kuruluş buluşması için Adile Sultan Sarayı’nda bir araya geldi.

Boğaziçi Üniversitesi’nin akademik ve kurumsal gelişimine hizmet edecek altyapı, insan kaynağı ve araştırma-geliştirme yatırımlarını desteklemek için kaynak ve işbirliği geliştirmek amacıyla Boğaziçi üniversitesi mezunları tarafından kurulan BUVAKIF’ın toplantısında yaklaşık 50 mütevelli heyeti üyesi hazır bulundu.

Vakfın Mütevelli Heyeti üyelerinden İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın ev sahipliğinde Adile Sultan Sarayı’nda gerçekleşen buluşmaya vakfın kurucuları olan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, İstanbul Milletvekili İffet Polat ve BURA Derneği YK Başkanı Fehim Paluluoğlu da katıldı. 

BUVAKIF’ın kuruluş süreci, stratejik planı ve kısa ve uzun vadeli faaliyet planlarının değerlendirildiği toplantıda BUVAKIF mütevelisinin Boğaziçi Üniversitesi’nin geleceğine yapılacak yatırımlar konusundaki fikir birliği ve kararlılığına vurgu yapıldı. 

BUVAKIF Yönetim Kurulu adına konuşma yapan Fehim Paluluoğlu, vakfın önümüzdeki süreç için planladığı öncelikli faaliyetlerden bahsetti. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilere sağlanması hedeflenen ihtiyaç ve yemek bursları ile proje destek fonu planlarına değinen Paluluoğlu, Boğaziçi mezunlarının gereken fonu sağlama konusunda sorumluluğu sonuna kadar alacağına inandığını vurguladı. Boğaziçi öğrencilerinin barınma konusunda yaşadığı soruna destek olmanın da önemini dile getiren Paluluoğlu başlayan ve planlanan yurt projeleri konusunda mütevelli heyetini bilgilendirdi.

Toplantıda konuşma yapan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, “Vakıf, tarih boyunca süregelmiş yardımlaşma ve dayanışma duygusunun kurumsallaşmış halidir. BUVAKIF yeni hikayemizi destekleyecek önemli bir kurum olacak ve Boğaziçi’ne güç katacaktır” dedi. Rektör İnci aynı zamanda; BUVAKIF’ın üniversiteye yeni kazanımlar sağlamayı ve öğrenciler ile akademisyenleri desteklemeyi hedeflediğini de belirtti.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul’da 60 üniversitede eğitim gören gençlerin ihtiyaçlarının karşılanmasının ve Türkiye’nin dört bir tarafından gelen öğrencilerin İstanbul şartlarında konforlu ve sağlıklı koşullarda yaşamasının önemine değinerek; “Boğaziçi gibi değerli bir kurumda gözümüzün bebeği gençlerimizi geleceğe en hayırlı şekilde hazırlamak için kurulan BUVAKIF’ın başarılı işler yapacağına inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu. 

Kendisi de Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan İstanbul Milletvekili İffet Polat ise vakıf geleneğinin toplumsal hizmetler için faydasına değinerek “Bizim kültürümüzde kalıcı olmak niyeti hayırların ebediyete kadar devam etmesi amacıyla ecdadımızın kurduğu vakıflarla olmuştur” dedi.